e-solarium.pl - katalog solariów - Poznań

e-solarium artykuły

Porównanie solarium ze słońcem

2009-10-07 18:53:35

Porównanie solarium ze słońcem

Promienie ultrafioletowe UVA oraz UVB występują zarówno w słońcu, jak i solarium. To one są odpowiedzialne za kilka procesów zachodzących w naszej skórze podczas opalania się. Opalanie to jednak nie tylko brąz i należy o tym pamiętać. Podczas ekspozycji naszej skóry na działanie promieni ultrafioletowych mamy do czynienia z czterema niezależnymi reakcjami.

Reakcja skóry na promienie ultrafioletowe


Pogrubienia naskórka (modzel świetlny), przebarwiania (oksydacja) istniejących w skórze pigmentów, produkcja nowych pigmentów (melanogeneza) oraz produkcja (synteza) życiodajnej witaminy D3. Ten ostatni proces jest najważniejszy ze wszystkich, ponieważ stanowi jedną z podstaw naszego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Profesjonalny salon solarium czy naturalne słońce?


Jeśli wybierzemy profesjonalne solarium, w którym zarówno właściciel, jak i obsługa wiedzą, co robią, możemy być pewni, że opalając się według indywidualnego planu, opalimy się tak jak na plaży. Dodatkowo możemy opalać się w ściśle kontrolowanych warunkach, unikając bardzo niebezpiecznych poparzeń wynikających z przedawkowania promieni UVB. Na plaży dawkowanie promieni stanowi duży problem, ponieważ promienie słońca, szczególnie te z pasma UVB, nie są do końca mierzalne. Uwaga! Bez względu na to, czy opalamy się na plaży, czy w solarium, nadmiar UVA może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się naszej skóry, dlatego warto zadbać o to, aby poznać swoją skórę i opalać się ściśle określoną i indywidualnie dobraną dawką UV. Warto również wiedzieć, że witamina D3 syntezowana w naszej skórze głównie pod wpływem promieni UVB jest odpowiedzialna za naprawę szkód wyrządzonych przez nadmiar UVA. Jeśli opalamy się w solarium na lampach o wyważonym i porównywalnym ze słońcem spektrum i robimy to rozsądnie, efekty będą takie same. Uwaga! Słońce w solarium świeci dużo mocnej aniżeli na plaży i o tym należy pamiętać. Złe dobranie czasu opalania, szczególnie u osób początkujących, może już przy pomyłce kilku minut oznaczać poważne przedawkowanie i poparzenia. Dlatego warto wybrać salon, do którego mamy zaufanie, a jego personel zdaje sobie sprawę z tego, co robi, wciskając tajemniczy guzik programatora nie 7, a np. 10 razy. (Warto zapoznać się z lekturą publikacji: Jak rozpoznać profesjonalny salon solarium.)

Bezpieczne opalanie to naturalny i długotrwały proces


Opalanie to proces długotrwały, a więc nie oczekujmy efektów głębokiego brązu po jednej wizycie. Na urlopie opalamy się 14 dni, czasami po kilka godzin dziennie, w solarium seans trwa od 6 do 20 minut i równoważy jeden dzień opalania na plaży. Jeśli chcemy porównywalnych pod względem trwałości i koloru efektów, musimy odwiedzić salon kilkanaście razy i opalać się stopniowo w taki sposób, aby nie doprowadzić po poparzenia.

Uwaga! Poparzenia uwsteczniają nasz trud i mogą cofnąć nas na drodze do brązu nawet o kilka wizyt! Dodatkowo, zdrowe opalanie przestaje być zdrowe w chwili, gdy decydujemy się na dalsze opalanie poparzonej (podrażnionej) skóry. Takie praktyki to najszybsza droga do znacznego podniesienie ryzyka zachorowania na raka skóry i inne choroby nowotworowe, takie jak np. czerniak.

Artykuł pochodzi z serwisu www.solarium.pl

Redakcja zdrowe-opalanie.pl